Onur Yürüyüşü

beyoğlu, biseksüel, transseksüel, cinsel kimlik, azınlıklar,homoseksüel, homofobi, lambda, eşcinsel, gay, lezbiyen, onur haftası, psikolog, psikoloji, pride, toplum


“Genel Ahlaksız”,”Geyiz Lezbiyeniz Biseksüeliz”,”Buradayız Alışın”,”Oğlumun Derneğine Dokunma” sesleriyle inledi geçtiğimiz günlerde Beyoğlu. Onlarca lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel, travesti ellerinde o rengarenk bayraklarıyla “onur” yürüyüşlerini yaptılar. Peki nedir “onur” yürüyüşü?

Yıl 1969, Stonewall Inn adlı barda baskıya, şiddete dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapılmıştır. ABD tarihinde eşcinsellerin, cinsel azınlıklara zulmeden hükûmet tarafından desteklenen bir sisteme karşı ilk mücadeleleri olarak tanınır Stonewall Ayaklanması ve başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere tüm dünyadaki eşcinsel hakları hareketini başlatan olaydır. O gün bu gündür, dünyanın her yerinde onur haftası olarak kutlanır. Burada kastedilen onur, kişinin kendi oluşunun onurudur, kendi varoluşundan utanmayışının yansımasıdır.

21-28 Haziran tarihleri arasında birçok etkinliğe evsahipliği yaptı İstanbul, Onur Haftası çerçevesinde. Sergiler, paneller, tiyatrolar, konserler, partiler…… Onlarca insanın gönüllü olarak çalıştığı bu hafta ne içindi? Bir yıldönümü kutlaması? Seslerini duyurmak ? Öldürülen onlarca travestiyi anmak? Sokaklarda rahat rahat dolaşabilmek ? Bunlarda vardı elbette istekleri içinde. Ama aslında durum çok daha basit. “Varolmak”
Peki tanımlanabilir bir şey midir eşcinsellik?

Uzun zamandan beri eşcinselliğin ne olduğu üzerine tartışmalar sürüp gitmektedir. Sosyal psikologlar, nörologlar, psikiyatristler, filozoflar kendi yöntemleriyle eşcinselliği incelemeye çalışmışlardır. Eşcinsellerin büyük bir çoğunluğu ise eşcinselliğin nedenleri üzerine yapılan araştırmaları ciddi bir eleştiri konusu yapmaktadırlar. Bu anlama çabasının arkasında genel olarak eşcinselliği normal bir davranış olarak görmeme zihniyetinin yattığını düşünmektedirler. Kimine göre eşcinsellik bir yönelimdir, kimine göre kişinin psiko-fiziksel kaderini bir yönelime dönüştürebilmesidir. Neden heteroseksüelsin sorusuna nasıl cevap veremiyorsak, neden eşcinselsin sorusuna da cevap aramamaktır onur haftasında bulunmak, kendinden farklı olanın kendini tanıyıp anlamasına fırsat vermektir, bütün normallerin (!) içinde “farklı”olanı kabul etmektir.

Yazar: Psikolog Deniz Akyıl