Yeme Bozuklukları

Anoreksiya Nervoza:
Aşırı zayıf olma isteği ve kendini kilolu bulma sonucu yemek yememe, aşırı kilo verme durumudur. Aşırı kilo kaybına bağlı sağlık sorunları olur. Yağ dokusu kaybına bağlı adet görememe, beynin beslenme bozukluğuna bağlı unutkanlık, bilişsel sorunlar, aşırı halsizlik olabilir. Gelişen sağlık sorunlarına ve aşırı zayıflamaya rağmen kişi kendini sürekli şişman bulur. Gerçeği değerlendirme bu alanda bozulmuştur. Tedavi edilmeyen vakalar ölümle sonuçlanabilir. Tedavisi zordur, ilaçlar ve psikoterapi bir arada uygulanır, çoğu vakada genel durum kötüleşirse hastaneye yatış gerekebilir. Tedavide bireysel terapi yanı sıra aile terapileri de gerekebilir.

Bulimia Nervoza:
Kilolu olduğunu düşünme ile kilo verme gayreti ve aşırı yeme atakları bir aradadır. Aşırı ve tıkınırcasına yeme atakları sonrasında yoğun bir bunaltı, pişmanlık ve üzüntü olur ve kişi kusarak ya da aşırı egzersiz yaparak yediklerini çıkarma ve harcama çabasına girer. Hasta zayıf, kilolu ya da normal olabilir. En büyük sorun kilo değişiklikleri ile değil kusmaya bağlı elektrolit kayıpları ile ilişkilidir. Tedavide psikoterapi, ilaç tedavileri bir arada kullanılır.

Yeme Bozukluklarının oluş nedenleri arasında en önemlilerinden bazıları günümüzün moda anlayışı, medyanın zayıflığı kışkırtması ve dış görünüme verilen aşırı önem vardır. Bu bakımdan yeme bozuklukları toplumsal bir sorun olarak kabul edilebilir.