Duygulanım Bozuklukları

Depresyon:
İki haftadan uzun süren çökkünlük, karamsarlık, moralsizlik, hayattan keyif alamama, iştah ve uyku değişiklikleri, isteksizlik, enerji düşüklüğü, değersizlik, suçluluk düşünceleri gibi belirtiler vardır. Tedavi edilmediğinde önemli iş gücü kaybı, sosyal kayıplar hatta intihar görülebilir. Tedavisinde antidepresanlar kullanılır. Tedavi sonrası hasta tamamen normal bir yaşam sürer.
 
Bipolar Bozukluk:
Yineleyen mani ve depresyon nöbetleri ile tanınır. Mani depresyonun aksine aşırı coşkulu, kendine güvenli, enerjik hal, konuşma, düşünce ve hareketlerde hızlanma, her zamankinden aşırı cesur, renkli ve dikkat çekici giyinme, dikkat dağınıklığı, uyku ihtiyacında azalma, aşırı sakınmasız, riskli davranışların olduğu bir haftadan uzun süren bir duygudurum yükselmesi halidir. Tedavisinde antipsikotikler ve benzodiazepinler kullanılır. Bipolarda en önemli tedavi hastalığın yinelemesini önleyici tedavidir. Duygudurum düzenleyici ilaçlarla gelecek nöbetler önlenebilir. Tedavi ile hasta yaşamını normal olarak sürdürebilir.
 
Siklotimi:
Bipolar bozukluğun hafif formu olarak tanımlanabilir. Hafif depresyon ve hipomani nöbetlerinin yinelediği bir durumdur. Tedavisi Bipolar bozukluğa benzer.
 
Distimi:
İki yıldan uzun süren depresyon kadar derinleşmeyen depresif duygudurum halidir. Genel keyifsizlik, neşesizlik, hayatttan keyif alamama, enerjisizlik vardır. Tedavisi zordur. Antidepresanlar ve psikoterapi birlikte uygulanmalıdır.